Vjerovanje Bošnjaka
Šehadet

Šutnja učenih

  1. Neznanje
  2. Povođenje za strastima i prohtjevima
  3. Davanje prednosti govoru i mišljenju predaka i velikana i šejhova nad potvrđenim šerijatskim tekstovima
  4. Davanje prednosti razumu nad ispravnim šerijatskim dokazima
  5. Šutnja učenih
  6. Druženje sa novotarima i grješnicima

Šutnja učenih o istini i njihovo neupozoravanje na zabludu doprinosi tome da se glas zablude proširi, a da glas istine oslabi.

Mnogi ljudi misle da su sljedbenici zablude zbog njihovog velikog broja na istini, dok s druge strane sljedbenike istine zbog njihove malobrojnosti smatraju ih da su na zabludi.

Upravo zbog toga, u mnogim šerijatskim dokazima upozoravaju se oni koji skrivaju znanje i ne šire ga, i koji ne upozoravaju na zablude.

Uzvišeni veli:

One koji budu tajili jasne dokaze, koje smo Mi objavili, i Pravi put, koji smo u Knjizi ljudima označili, njih će Allah prokleti, a prokleće ih i oni koji imaju pravo da proklinju.

Oprostiću samo onima koji se pokaju i poprave i to javno ispolje, a Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv.1

Tumačeći ovaj ajet, Ševkani veli: „Islamski učenjaci nemaju jedinstven stav kada je riječ o ovome. Neki kažu da se misli na rabine i svećenike koji su zanemarili naredbu Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.

Neki vele da se misli na svakog ko sakrije istinu i pojašnjavanje onoga što je Allah naredio da se pojasni, što i jeste ispravan stav.

Ovaj ajet velika je prijetnja i veliko upozorenje, jer onaj koga prokune Allah i svi oni koji imaju pravo na proklinjanje veliku je nesreću i gubitak koji se ne mogu pojmiti doživio.“2

Ebu Hurejre prenosi da je Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, kazao: „Ko bude pitan o nekom znanju, pa ga sakrije, na Sudnjem danu zauzdaće se vatrenom uzdom.“3

U Ibn Madžeovoj verziji stoji: „Ko posjeduje neko znanje, pa ga sakrije, na Sudnjem danu zauzdaće se vatrenom uzdom.“4

  1. El-Bekare, 159-160.
  2. Fethul-Kadir, 1/302.
  3. Bilježi ga Tirmizi, br. 2649, str. 597, a dobrim ga ocjenjuje Albani u Sunenu Tirmizija.
  4. Bilježi ga Ibn Madže, br. 261, str. 63, a dobrim ga ocjenjuje Albani u Sunenu Ibn Madžea.

Vjerovanje Bošnjaka