Najznačajnije sekte koje imaju suprotan stav od ehli-sunneta
- Pogledati: Tarihut-teradžim, str. 59; El-Dževahirul-mudijje, 3/360; El-Fevaidul-behijje, str. 195.
- Pogledati: Eš-šehrestani, El-Milel ven-nihal, str. 94-95. Ostale osobine neosnovano u prenesenom značenju tumače.
Ebu el-Hasan el-Eš'arijj umro je 324. hidžretske godine.2Pogledati: El-Milel Ven-nihal, str. 94-103; Mezahibul-islamijjin, 1/748-487.
- Muatezile
Muatezile su sljedbenici Vasila b. Atau el-Gazzal. Bio je učenik Hasana el-Basrija, zatim se odvojio, zastupajući stav da veliki griješnik nije ni vjernik niti nevjernik, nego da se nalazi u međupoziciji.
Muatezile negiraju sva svojstva Uzvišenog Allaha3Pogledati: El-Milel ven-nihal, str. 43; Et-Tebsir fid-din, str. 63., a potvrđuju imena samo kao puke izraze koji nemaju značenja.
Vasila b. Atau je umro 131. hidžretske godine.
- Džehmije
Džehmije su sljedbenici Džehma b. Safvana iz Semerkanda koji tvrdi da je rob prisiljen na djela koja čini i da nema nikakve snage ni moći, te da iman predstavlja samo puku spoznaju Allaha.
Oni u potpunosti negiraju Allahova imena i svojstva, tvrde da su Džennet i Vatra prolazni i da je Allahov govor stvoren.4Pogledati: Mekalatl-islamijjin, 1/279; El-Fisal fil-milel vel-ehvai ven-niha, 4/204.
Džehm b. Safvan je umro 128. hidžretske godine.
Šubha ili nejasnoća na kojoj su sve četiri sekte zasnovale svoj pravac i vjerovanje (a to je ili negiranje ili te'vil) jeste, kako tvrde, bježanje od toga da se Allah uporedi sa stvorenjima (tešbih), jer i stvorenja imaju neka od tih imena i svojstava, pa zajedničko učešće u izrazu i značenju imena i svojstava, znači i zajedničko učešće u suštini i stvarnosti, što neminovno dovodi do poređenja Allaha sa stvorenjima.
Da bi izbjegli poređenje (tešbih) pribjegli su dvjema metodama:
- Alegoričko tumačenje (te'vil) kur'ansko-hadiskih tekstova mimo vanjske forme koja je iskazana, kao što je tumačenje lica kao bića ili tumačenje ruke kao blagodati.
- Prepuštanje (tefvid) tih značenja Allahu. Oni kažu: „Allah zna šta je time htio kazati (a mi ne znamo).“ I smatraju da njihovo značenje nije onako kako je kazano u vanjskom iskazu, pa su tako negirali ono što je Allah o Svojim imenima i osobinama rekao.
Oni su u svojoj šubhi napravili tri greške:
- prvo, sude o Allahu svojim razumom,
- drugo, u svojim mislima uporedili su Allaha sa stvorenjima,
- treće, kada su shvatili da je to nevjerstvo, bježeći od toga, neosnovano su tumačili (tevil) ili negirali ta svojstva, te su tako otišli u drugu krajnost ili nevjerstvo.
Odgovor:
Odgovor na menhadž ove četiri sekte obuhvata dva načina:
- Uopšteni odgovor na njihove stavove,
- Detaljni odgovor na njihove stavove.
Uopšteni odgovor na njihove stavove
Prvi: Allah je za Sebe potvrdio imena i svojstva, a potvrdio ih je i Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pa negiranje tih svojstava ili nekih od njih, predstavlja negiranje onoga što su Allah i Poslanik potvrdili, što je vid suprotstavljanja Njemu i Njegovom Poslaniku.
Drugi: Postojanje nekih od tih imena i svojstava kod stvorenja ne znači poređenje Allaha sa Njegovim stvorenjima niti sličnost među njima.
Allah ima svoja imena i svojstva koja su specifična za Njega, a i stvorenja imaju svoja imena i svojstva koja su specifična za njih. Kao što Allah ima Biće koje nije slično bićima stvorenja, tako ima i imena i svojstava koja nisu slična imenima i svojstvima stvorenja.
Zajedničko posjedovanje imena i značenja ne znači sličnost u samoj njihovoj suštini.
Zato ćemo navesti par primjera gdje Allah i Sebe i neka od Njegovih stvorenja naziva istim imenima, sa istim značenjima, što upućuje da to ni u kom slučaju ne znači sličnost u samoj njihovoj suštini, u protivnom Allah ne bi stvorenja nazivao istim imenima kojima je Sebe nazvao.
- Allah je Sebe nazvao sa imenima Alim i Halim, a tim imenima nazvao je i neka Svoja stvorenja. Tako npr. Uzvišeni Allah za Ishaka kaže da je Alim:
...i obradovaše ga dječakom koji će učen (alim) biti.5Ez-Zarijat, 28.
- Es-Saffat, 101.
- En-Nisa, 58.
- El-Insan, 2.
- Al-Hadž, 65.
- At-Tavba, 128.
- El-Bekare, 255.
- El-Isra, 85.
- Jusuf, 76.
- El-Kasas, 80.
- El-Hadždž, 40.
- Ez-Zarijat, 58.
- Er-Rum, 54.
- Merjem, 42.
- El-E'araf, 148.
- Eš-Šura, 11.
- Salih Fevzan, Akidetut-tevhid ve bejanu ma judaduha mineš-širkil-ekber vel-esgar vet-ta'tili vel-bide'i, str. 66-68.